rekonq - en to ja translation catalogue (539 entries)

[ctx: @title:window]
en: Ad Block Settings
ja: Ad Block 設定

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
ja: <qt>フィルタ表示 (es. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">追加の情報</a>):

en:  day |  days
ja[0]:  日
ja[1]:  日

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
ja: <qt><p>フィルタリングする式を入力します。フィルタは次のように定義することができます:<ul><li>シェル形式のワイルドカードが可能です。例 <tt>http://www.example.com/ads*</tt> ワイルドカード <tt>*?[]</tt> が利用可能</li><li>文字列を囲むことにより、完全な正規表現 '<tt>/</tt>' 例 <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>任意のフィルタ文字列をを付けることができ  '<tt>@@</tt>' ホワイト(許可)リストに一致するすべての URL は 任意のブラック(拒否)リストよりも優先されてます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, BlockedLabel)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Blocked elements</span></p></body></html>
ja: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">要素をブロック</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, HidedLabel)
en: <b>Hidden elements</b>
ja: <b>要素を隠す</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, syncLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, certInfoLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectCN) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectO) i18n: ectx: prope
en: TextLabel
ja: テキストラベル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnableAdblock)
en: &Enable Ad Block
ja: Ad Block を有効にする(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkHideAds)
en: &Hide filtered elements
ja: ブロックした要素を隠す(&H)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Automatic Filters
ja: 自動フィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Update enabled automatic filters every:
ja: 自動フィルタの更新間隔:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Manual Filters
ja: 手動フィルタ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Search:
ja: 検索:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertButton)
en: Add filter expression
ja: フィルタのルールを追加する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, removeButton)
en: Remove filter expression
ja: フィルタの定義を削除する

en: Error
ja: エラー

en: Cannot launch webapp mode without an URL to load
ja: ロードする URL がないので、webapp モードを開始することができません

en: Cannot load more than one URL in webapp mode
ja: webapp モードで複数の URL をロードすることができません

en: Malformed URL:
    %1
ja: 怪しい URL:
    %1

en: Do you want to close the window or the whole application?
ja: ウィンドウを本当に閉じますか？
    現在 1 個のタブを開いています。

en: Application/Window closing...
ja: アプリケーション/ウィンド を閉じる...

en: C&lose Current Window
ja: 現在のタブを閉じる(&L)

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ClearDataWidget)
en: Clear Private Data
ja: プライベートデータを消去

en: Clear
ja: 消去

[ctx: @title:window]
en: Create Application Shortcut
ja: アプリケーションショートカットの作成

en: Create
ja: 作成

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: Open
ja: 開く

en: Open bookmark in current tab
ja: ブックマークを現在のタブで開く

en: Open in New Tab
ja: 新しいタブで開く

en: Open bookmark in new tab
ja: ブックマークを新しいタブで開く

en: Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Open bookmark in new window
ja: ブックマークを新しいウィンドウで開く

en: Open Folder in Tabs
ja: フォルダをタブで開く

en: Open all the bookmarks in folder in tabs
ja: このフォルダにあるすべてのブックマークをタブで開く

en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加

en: Bookmark current page
ja: 現在のページをブックマーク

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: Create a new bookmark folder
ja: 新しいブックマークフォルダを作成

en: New Separator
ja: 新しい区切り

en: Create a new bookmark separator
ja: 新しいブックマークフォルダを作成

en: Copy Link
ja: リンクをコピー

en: Copy the bookmark's link address
ja: ブックマークのリンクアドレスをコピー

en: Edit
ja: 編集

en: Edit the bookmark
ja: ブックマークを編集

en: Fancy Bookmark
ja: ブックマークを整理

en: Link Nepomuk resources
ja: Nepomuk リンクのリソース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete
ja: 削除

en: Delete the bookmark
ja: ブックマークを削除

en: Set as toolbar folder
ja: 新しいブックマークフォルダを作成

en: Unset this folder as the toolbar folder
ja: ツールバーフォルダとして利用しないでください

[ctx: %1=Number of tabs. Value is always >=8]
en: You are about to open %1 tabs.
    Are you sure? | You are about to open %1 tabs.
    Are you sure?
ja[0]: %1 個のタブを開こうとしています。
    本当に開きますか？
ja[1]: %1 個のタブを開こうとしています。
    本当に開きますか？

en: New folder
ja: 新しいフォルダ

en: Bookmark Folder Deletion
ja: ブックマークフォルダの削除

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
ja: 以下のブックマークフォルダを削除しますか？
    "%1"

en: Separator Deletion
ja: 区切りの削除

en: Are you sure you wish to remove this separator?
ja: 本当にこの区切りを削除しますか？

en: Bookmark Deletion
ja: ブックマークの削除

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
ja: 以下のブックマークを削除しますか？
    "%1"

[ctx: %1=Number of items in bookmark folder]
en:  (1 item) |  (%1 items)
ja[0]:  (1 個のアイテム)
ja[1]:  (%1 個のアイテム)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncBookmarks) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabStartPage)
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h3>Clear the following items:</h3>
ja: <h3>以下の項目を消去:</h3>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearHistory)
en: Visited pages history
ja: 訪問したページの履歴

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearDownloads)
en: Downloads history
ja: ダウンロード履歴

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearCookies) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Cookies
ja: クッキー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearCachedPages)
en: Cached web pages
ja: ウェブページのキャッシュ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, clearWebIcons)
en: Website icons
ja: ウェブサイトのアイコン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, homePageThumbs)
en: Home page thumbs
ja: ホームページのサムネイル

en: Title
ja: タイトル

en: Address
ja: アドレス

en: First Visit: %1
ja: 最初の訪問:

en: Last Visit: %1
ja: 最後の訪問:

en: Number of Visits: %1
ja: 訪問番号:

en: Earlier Today
ja: 今日早期

en: 1 item | %1 items
ja[0]:  1 個のアイテム
ja[1]:  %1 個のアイテム

en: A lightweight Web Browser for KDE based on WebKit
ja: WebKit に基づいた KDE 向けの軽量ウェブブラウザ

en: Project Lead, Developer, Maintainer
ja: プロジェクトリーダー、開発者、メンテナ

en: QGraphicsEffect expert. Tabbar highlight animation
ja: QGraphicsEffect の専門家。 TabBar のハイライト動画

en: A lot of improvements, especially on usability
ja: 特にユーザビリティと多くの改修

en: Developer, History & Bookmarks Improvements
ja: 開発者、履歴とブックマークの改善

en: Patched code quite everywhere :)
ja: ほとんどすべてのコードに対するパッチの提供 :)

en: Bookmarks code peer reviewer. A fantastic help
ja: ブックマークコードのピアレビュー。幻想的なヘルプ

en: Urlbar, tests, new tab page, bars... and more
ja: URL バー、テスト、タブベージ、バー... その他色々

en: Development, Ideas, Mockups, rekonq Icon
ja: 開発、アイデア、モックアップ、rekonqアイコン

en: Code, Ideas, sync... and IRC chats!
ja: コード、アイデア、同期...やIRCチャット！

en: A lot of nice work, here and there in the code :)
ja: 素敵な作品の多くは、あちこちでコード内の :)

en: Implemented inline spellcheck, provided hints, discovered bugs
ja: 実装インラインスペルチェックは、ヒントを提供し、バグを発見した

en: KDEWebKit (main) developer. And KIO. And KUriFilter. And more..
ja: KDEWebKit（メイン）の開発者。とKIO。とKUriFilter。そして、もっと...

en: Bug triaging. Impressive job about...
ja: バグトリアージ的印象的な仕事...

en: Provides patches, fixes and good testing
ja: パッチ、修正と優れたテストの提供

en: Quite everything but code
ja: コードを除くほとんどすべて

en: Nepomuk fancy bookmarking
ja: Nepomuk ファンシーブックマーク

en: Handbook, Maintains a Kubuntu PPA with rekonq git packages
ja: ハンドブック、rekonq git パッケージのある Kubuntu PPA のメンテナンス

en: The "QtWebKit guy". Adblock (new) implementation. Code quality improvements
ja: "QtWebKit guy". 新しい Adblock を利用したコードの改善品質の実施

en: Handbook, Maintains a Kubuntu PPA with rekonq git packages.
ja: ハンドブック、rekonq git パッケージのある Kubuntu PPA のメンテナンス

en: Session Management, patches
ja: セッション管理、パッチ

en: Implemented User Session Management and cleaned up SessionManager code
ja: 実装されたユーザーセッションの管理やクリーンアップ SessionManager のコード

en: Access Keys Navigation
ja: アクセスキーナビゲーション

en: Checking rekonq strings, helping with docs
ja: rekonq に関するドキュメントのチェックのサポート

en: Helped letting rekonq compile on Windows/MSVC and Mac OS X
ja: Windows/MSVC および Mac OS X 上で rekonq のコンパイルをサポート

en: Open in incognito mode
ja: incognito モードで開く

en: Open URL as web app (in a simple window)
ja: ウェブ・アプリを URL として開く (シンプルウィンド)

en: Location to open
ja: 場所を開く

[ctx: @title KCategorizedSortFilterProxyModel grouping all Nepomuk resources whose type is rdfs:Resource]
en: Miscellaneous
ja: 雑多

[ctx: @title:column The Nepomuk resource label and icon]
en: Resource
ja: リソース

[ctx: @title:column The Nepomuk resource's RDF type]
en: Resource Type
ja: リソースタイプ

en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー

en: Remove Entry
ja: エントリを削除

en: Remove all occurrences
ja: 全てを削除

en: Remove Folder
ja: フォルダを削除

en: &Search:
ja: 検索(&S):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabStartPage)
en: Favorites
ja: お気に入り

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncHistory) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabStartPage) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: History
ja: 履歴

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabStartPage)
en: Downloads
ja: ダウンロード

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabStartPage)
en: Closed Tabs
ja: 閉じたタブ

en: Add Favorite
ja: お気に入りを追加

en: You can add a favorite by clicking the "Add Favorite" button in the top-right corner of this page
ja: このページの右上角にある「お気に入りを追加」ボタンをクリックするとお気に入りを追加できます

en: Search History
ja: 履歴を検索

en: Clear History
ja: 履歴を削除

en: Your browsing history is empty
ja: ブラウジングの履歴はありません

en: No matches for string %1 in history
ja: 履歴を検索した結果 %1 はマッチしませんでした

en: Show full History
ja: すべての履歴を見る

en: Edit Bookmarks
ja: ブックマークを編集

en: You have no bookmarks
ja: ブックマークはありません

en: Unsorted
ja: 未仕分け

en: There are no recently closed tabs
ja: 最近閉じたタブはありません

en: Search Downloads
ja: ダウンロードを検索

en: Clear Downloads
ja: ダウンロードを削除

en: There are no recently downloaded files to show
ja: 最近ダウンロードしたファイルはありません

en: This download is managed by KGet. Check it to grab information about its state
ja: このダウンロードは KGet で管理されています。KGet で確認してください。

en: Suspended
ja: サスペンド

en: Downloading now...
ja: ダウンロード中...

[ctx: %1 = Error description]
en: Error: %1
ja: エラーの説明: %1

en: Open directory
ja: ディレクトリを開く

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Removed
ja: 削除

en: Remove from list
ja: 一覧から削除

en: No matches for string %1 in downloads
ja: ダウンロードから %1 はマッチしませんでした

en: Set a Preview...
ja: プレビューを設定...

en: Remove favorite
ja: お気に入りを削除

en: Reload thumbnail
ja: サムネイルを再読み込み

en: Loading Preview...
ja: プレビューを読み込み中...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveButton)
en: Save
ja: 保存

[ctx: @title:window]
en: Manage Session
ja: セッションマネージャ

en: Load
ja: 読み込み

en: untitled
ja: タイトルなし

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
ja: デフォルトエンコードを指定してください。通常は "テキストエンコード" で良いはずでそれを変える必要はありません。

en: Install KGet to enable rekonq to use it as download manager
ja: デフォルトエンコードを指定してください。通常は "テキストエンコード" で良いはずでそれを変える必要はありません。

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PassExceptions)
en: Password Exceptions
ja: パスワードエクステンション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeOneButton)
en: Remove one
ja: 一つ削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove all
ja: 全て削除

en: If enabled, JavaScript programs are allowed to open new windows.
ja: 有効にすると、JavaScript プログラムが新しいウィンドウを開くことを許可します。

en: If enabled, JavaScript programs are allowed to read from and to write to the clipboard.
ja: 有効にすると、JavaScript プログラムがクリップボードを読み書きすることを許可します。

en: Javascript is not enabled, cannot change these settings
ja: 有効ではない JavaScript で、この設定を変更することはできません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rekonq is using system proxy settings
ja: rekonq は KDE の Proxy 設定を利用しています

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, proxyButton)
en: Change proxy settings
ja: Proxy の設定変更

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Custom Style Sheet
ja: カスタムスタイルシート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path to custom CSS file:
ja: カスタムスタイルシートのパス:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Misc
ja: その他

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_hScrollWheelHistory)
en: Use horizontal scroll wheel to go through web history
ja: 閲覧履歴を利用するために横スクロールを利用する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useFavicon)
en: Use favicon of the current website as window icon
ja: 現在のウェブサイトのアイコンを favicon にします

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_smoothScrolling)
en: Scroll pages with an eye candy effect
ja: ページのスクロールに素敵なエフェクトを使用します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_smoothScrolling)
en: Enable smooth scrolling
ja: スムーススクロールを有効にします

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableViShortcuts)
en: Enable Vi-like navigation shortcuts
ja: vi エディタライクなキーバインドを利用する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_accessKeysEnabled)
en: Enable keyboard navigation using the Ctrl key
ja: コントロール・キーを使っているキーボード・ナビゲーションを可能にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_automaticSpellChecking)
en: Enable automatic spell checking
ja: 自動スペルチェックを利用する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Middle click should:
ja: 真ん中クリック:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_middleClickAction)
en: Auto-scroll
ja: 自動スクロール

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_middleClickAction)
en: Load Clipboard URL
ja: クリップボードの URL をロード

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_middleClickAction)
en: Do Nothing
ja: なにもしない

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, appearance)
en: Appearance
ja: 外観

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Fonts
ja: フォント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard font:
ja: 標準フォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Fixed font:
ja: 固定幅フォント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Serif font:
ja: 明朝体 (Serif):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Sans Serif font:
ja: ゴシック体 (Sans-serif):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Cursive font:
ja: 筆記体 (Cursive):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Fantasy font:
ja: ファンタジー (Fantasy):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Font size
ja: フォントサイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Default font size:
ja: 標準フォントサイズ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Minimal font size:
ja: 最小フォントサイズ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Zoom
ja: ズーム(&Z)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Default page zoom
ja: 既定のページズーム:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Character Encoding
ja: 文字コードエンコーディング

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Default character encoding:
ja: 既定のエンコーディング:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, general) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General
ja: 一般

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: First settings
ja: 最初の設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: When starting rekonq:
ja: rekonq 起動時:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Home page URL:
ja: ホームページの URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setHomeToCurrentPageButton)
en: Set to Current Page
ja: 現在のページに設定

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_startupBehaviour)
en: Open the Home Page
ja: ホームページを開く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_startupBehaviour)
en: Open the New Tab Page
ja: 新しいタブページを開く

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_startupBehaviour)
en: Restore the Last Opened Tabs
ja: 最後に開いていたタブを復元する

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_startupBehaviour)
en: Show session dialog
ja: セッションダイアログを見る

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Downloads Management
ja: ダウンロードの管理

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, askDownloadNo)
en: Save files to:
ja: ファイルセーブ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, askDownloadYes)
en: Always ask me where to save files
ja: ファイルをどこに保存するか常に尋ねる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kgetDownload)
en: Use KGet for downloading files
ja: KGet を使用してファイルをダウンロードする

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_kgetList)
en: If enabled, rekonq will display an additional context menu entry, which, when selected, lists all available links of the current website in KGet.
ja: 有効にすると rekonq はコンテキストメニューの項目を追加し、選択すると現在のウェブページにあるすべての利用可能なリンクを KGet のリストに追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_kgetList)
en: List links with KGet
ja: リンクを KGet のリストに追加する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_javascriptCanOpenWindows)
en: Let JavaScript open new windows
ja: JavaScript がウィンドウを開くことを許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_javascriptCanAccessClipboard)
en: Let JavaScript access clipboard
ja: JavaScript がクリップボードにアクセスすることを許可

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Tracking
ja: トラッキング

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotTrackCheckBox)
en: Tell websites you do not want to be tracked
ja: あなたが望まないトラッキングサイトを報告

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncPasswords) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Passwords
ja: パスワード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_passwordSavingEnabled)
en: Remember passwords for sites
ja: このサイトのパスワードを記憶する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, managePassExceptionsButton)
en: Manage Exceptions
ja: 例外管理

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rekonq is sharing cookies settings with all other KDE applications
ja: rekonq はクッキーの設定を全ての KDE アプリケーションと共有しています

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cookiesButton)
en: Manage Cookies
ja: クッキーの管理

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Cache
ja: キャッシュ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Rekonq is sharing cache settings with all other KDE applications
ja: rekonq はキャッシュ情報を全ての KDE アプリケーションと共有しています

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cacheButton)
en: Manage Cache
ja: キャッシュの管理

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Remove history items:
ja: 履歴の削除:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: Never
ja: 履歴を削除しない

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: Every 3 months
ja: 三ヶ月ごと

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: Every month
ja: 毎月

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: Every day
ja: 毎日

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: At application exit
ja: アプリケーション終了時

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_expireHistory)
en: Do not even store them
ja: 履歴を保存しない

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, tabs)
en: Tabs
ja: タブ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: New Tab Behavior
ja: 新しいタブの挙動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: New tab opens:
ja: 新しいタブ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabsBehaviour)
en: New Tab Page
ja: 新しいタブページ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabsBehaviour)
en: Blank Page
ja: 空白のページ

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_newTabsBehaviour)
en: Home Page
ja: ホームページ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: New Tab Page starts with:
ja: 新しいタブページの内容:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Tabbed Browsing
ja: タブブラウジング

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: When hovering a tab show:
ja: ウェブページの読み込み:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_hoveringTabOption)
en: Tab Preview
ja: タブプレビュー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_hoveringTabOption)
en: Tab's Title in a Tooltip
ja: ツールチップでタブのタイトル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_hoveringTabOption)
en: Tab's URL in a Tooltip
ja: ツールチップでタブの URL

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_hoveringTabOption)
en: Nothing
ja: なにもしない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openExternalLinksInNewWindow)
en: Open as new window when URL is called externally
ja: URL が外部からに呼ばれたときに新しいウィンドウを開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lastTabClosesWindow)
en: Closing last tab closes window
ja: 最後のタブを閉じたときにウィンドウを閉じる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeTabSelectPrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current one
ja: 現在のタブを閉じたときに前に使用したタブをアクティブにする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openNewTabsNextToCurrent)
en: Open new tabs next to current tab
ja: 新しいタブを現在アクティブなタブの隣に開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_openNewTabsInForeground)
en: Open new tabs in the foreground
ja: 新しいタブを現在アクティブなタブの前に開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_javascriptEnabled)
en: Enable JavaScript
ja: JavaScript の有効化

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_javaEnabled)
en: Load Java applets
ja: Java アプレットをロード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_spatialNavigation)
en: Spatial Navigation
ja: 空間的ナビゲーション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_frameFlattening)
en: Frame Flattening
ja: 平面的なフレーム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dnsPrefetch)
en: Prefetch DNS entries
ja: DNS エントリをプリフェッチする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_printElementBackgrounds)
en: Print element backgrounds
ja: 背景の要素を印刷

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_zoomTextOnly)
en: Zoom Text only
ja: 文字を大きく

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Plugins
ja: プラグイン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When loading web pages:
ja: ウェブページの読み込み:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_pluginsEnabled)
en: Autoload Plugins
ja: 自動でプラグインをロードする

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_pluginsEnabled)
en: Manually Load Plugins
ja: 手動でプラグインをロードする

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_pluginsEnabled)
en: Never Load Plugins
ja: プラグインをロードしない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_offlineStorageDatabaseEnabled)
en: Offline storage database
ja: オフラインのストレージデータベース

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_offlineWebApplicationCacheEnabled)
en: Offline web application cache
ja: オフラインのウェブアプリケーション・キャッシュ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_localStorageEnabled)
en: Local Storage
ja: ローカルストレージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Offline web application quota
ja: オフラインのウェブアプリケーションクォータ

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Advanced
ja: 詳細

en: Search Engines
ja: サーチエンジン

[ctx: Window title of the settings dialog]
en: Configure – rekonq
ja: 設定 – rekonq

en: Enables WebGL technology
ja: WebGL テクノロジを有効化

en: Lets you navigating between focusable elements using arrow keys.
ja: 矢印キーを使用してフォーカス可能な要素ム間を移動することができます。

en: Flatten all the frames to become one scrollable page.
ja: 1 スクロール可能なページになるためにすべてのフレームをフラット化します。

en: Specifies whether WebKit will try to prefetch DNS entries to speed up browsing.
ja: WebKit が DNS エントリをプリフェッチしてブラウジングを高速化するかを指定します。

en: If enabled, background colors and images are also drawn when the page is printed.
ja: 有効にすると背景の色や画像も印刷します。

en: Enables the execution of JavaScript programs.
ja: JavaScript プログラムの実行を許可します。

en: Enables support for Java applets.
ja: Java アプレットのサポートを有効にします。

en: Enables support for the HTML 5 offline storage feature.
ja: HTML 5 のオフラインストレージ機能のサポートを有効にします。

en: Enables support for the HTML 5 web application cache feature.
ja: HTML 5 のウェブアプリケーション・キャッシュ機能のサポートを有効にします。

en: Enables support for the HTML 5 local storage feature.
ja: HTML 5 のローカルストレージ機能のサポートを有効にします。

en: Remote bookmarks file does not exists. Exporting local copy...
ja: リモートのブックマークが存在しません。ローカルコピーにエクスポートします...

en: Remote bookmarks file exists. Syncing local copy...
ja: リモートのブックマークが存在します。ローカルと同期します...

en: Remote history file does not exists. Exporting local copy...
ja: リモートの履歴が存在しません。ローカルコピーにエクスポートします...

en: Remote history file exists. Syncing local copy...
ja: リモートの履歴が存在しません。ローカルコピーにエクスポートします...

en: Remote passwords file does not exists. Exporting local copy...
ja: リモートのパスワードが存在しません。ローカルコピーにエクスポートします...

en: Remote passwords file exists. Syncing local copy...
ja: リモートのパスワードが存在します。ローカルと同期します...

en: Not supported
ja: サポート対象外

en: Syncing history not supported
ja: 履歴同期はサポートされていません

en: Syncing passwords not supported
ja: 同期パスワードはサポートされていません

en: No username or password
ja: ユーザ名もしくはパスワードが存在しません

en: Error loading: %1
ja: エラーローデイング: %1

en: Signing in...
ja: サインイン...

en: Fetching bookmarks from server...
ja: ブックマークを取得中...

en: Login failed
ja: ログインエラー

en: Adding bookmarks on server...
ja: サーバにブックマークを追加中...

en: Done
ja: 成功

en: Reading bookmarks...
ja: ブックマークのリロード...

en: Adding bookmark
ja: ブックマークの追加

en: Signing out...
ja: サインアウト中...

en: OAuth: Error fetching request token
ja: OAuth: 取得要求エラー

en: OAuth: Sending verification code
ja: OAuth: 確認コード送信

en: OAuth: Error fetching access token
ja: OAuth: 取得アクセス要求エラー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Data
ja: データ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Sync Handler
ja: 同期ハンドラー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sitePolicyTreeWidget)
en: Host
ja: ホスト

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Check
ja: チェック

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, syncGroupBox)
en: Sync
ja: 同期

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ftpGroupBox)
en: Remote FTP Host Settings
ja: リモート FTP のホスト設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Server:
ja: サーバ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Username:
ja: ユーザ名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Path:
ja: パス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Port:
ja: ポート:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, googleGroupBox)
en: Google Account Settings
ja: Google アカウント設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, infoLabel)
en: Only bookmarks will be synchronized.
ja: ブックマークだけの同期

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_syncEnabled)
en: Activate sync
ja: 同期の起動

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hostGroupBox)
en: Sync Host Type
ja: 同期するホストのタイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sshRadioButton)
en: SSH
ja: SSL

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, operaGroupBox)
en: Opera Account Settings
ja: Opera アカウント設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sshGroupBox)
en: SSH Host Settings
ja: FTP ホストの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, syncWithSSHKeys)
en: Use system ssh keys to login
ja: システムの SSH 鍵でログイン

en: Sync Assistant
ja: 同期アシスタント

en: No sync
ja: 同期しない

[ctx: no host]
en: None
ja: ナシ

en: Rekonq has been compiled without support for Opera Sync
ja: rekonq は Opera Sync サポート無しでコンパイルされました

en: Bookmarks Panel
ja: ブックマークパネル

en: History Panel
ja: 履歴パネル

en: Clone
ja: クローン

en: Reload
ja: リロード

en: Reload All
ja: 全てリロード

en: Detach
ja: 分離

en: Unpin Tab
ja: タブのピンを抜く

en: Pin Tab
ja: タブのピン

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Close &Other Tabs
ja: 他のタブを閉じる(&O)

en: new tab
ja: 新しいタブ

en: New &Tab
ja: 新しいタブ(&T)

en: Open Last Closed Tab
ja: 最後に閉じたタブを開く

en: &Close Tab
ja: タブを閉じる(&C)

en: Show Next Tab
ja: 次のタブを表示

en: Show Previous Tab
ja: 前のタブを表示

en: Bookmark all tabs
ja: 全てのタブをブックマーク

en: Switch to Tab %1
ja: タブ %1 に切り替え

en: Switch to Favorite Page %1
ja: お気に入りページ %1 に切り替え

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Bookmarked tabs: %1
ja: ブックマークタブ: %1

en: restored tab
ja: タブの復元

en: Enable AdBlock for this site
ja: このサイトの AdBlock を有効化

en:  Bookmark
ja: ブックマーク

en: <a href='Remove'>Remove</a>
ja: <a href='Remove'>削除</a>

en: Folder:
ja: フォルダ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Name:
ja: 名前:

en: Rate:
ja: レート:

en: Rate this page
ja: このページのレート

en: Describe:
ja: 記述:

en: Tags:
ja: タグ:

en: add tags (comma separated)
ja: タグの追加(カンマ区切リ)

en: Link Resources
ja: リンクリソース

en: Nepomuk is actually disabled.
ja: Nepomuk は利用できません。

note: i18n: ectx: ToolBar (bookmarkToolBar)
en: Bookmark Toolbar
ja: ブックマークツールバー

en: Root folder
ja: ルートフォルダ

[ctx: %1=search engine, e.g. Google, Wikipedia %2=text to search for]
en: Search %1 for <b>%2</b>
ja: %1 を <b>%2</b> で検索

en: Engines:
ja: エンジン:

en: Link to new Resource
ja: リンクを新しいリソースへ

en: Link
ja: リンク

en: * Resource Name:
ja: * リソース名:

en: Description (Optional)
ja: 説明 (オプション)

en: Resource Linker
ja: リソースリンカ

en: Unlink
ja: アンリンク

en: Search resources
ja: リソースの検索

en: Double click to link resource
ja:  ダブルクリックでリンクのリソース

en: Any resource
ja: 様々なリソース

en: Persons
ja: 人々

en: Projects
ja: プロジェクト

en: Tasks
ja: タスク

en: Places
ja: 場所

en: Notes
ja: ノート

en: Matching resources:
ja: マッチしたリソース:

en: Linked Resources:
ja: リンクされているリソース:

en: Create New Resource
ja: 新しいリソースを作成

en: &Unlink
ja: アンリンク(&U)

en: Subscribe to RSS Feeds
ja: RSS フィードを取得

en: Aggregator:
ja: RSS リーダー:

en: Feed:
ja: フィード:

en: Add Feed
ja: フィードを追加

en: Imported Feeds
ja: インポートしたフィード

en: Could not add feed to Akregator. Please add it manually:
ja: Akregator にフィードを追加できませんでした。手動で追加してください:

en: There was an error. Please verify Akregator is installed on your system.
ja: エラーが発生しました。 Akregator がシステムにインストールされていることを確認してください。

en: Identity
ja: アイデンティ

en: Warning: this site is not carrying a certificate.
ja: 警告：このサイトは証明書を持っていません。

en: The certificate for this site is valid and has been verified by:
    %1.
ja: このサイトの証明書が有効であるとが確認されています:
    %1.

en: The certificate for this site is not valid, for the following reasons:
    %1.
ja: このサイトの証明書は次の理由で、有効ではありません:
    %1

en: Certificate Information
ja: 証明書の情報

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Your connection to %1 is not encrypted.
ja: %1 への接続は暗号化されていません。

en: Your connection to "%1" is encrypted.
ja: %1 への接続は暗号化されています。

en: Unknown
ja: 存在しません

en: It uses protocol: %1.
ja: 利用しているプロトコル: %1

en: It is encrypted using %1 at %2 bits, with %3 for message authentication and %4 with Auth %5 as key exchange mechanism.
ja: 鍵交換メカニズムとして %5 認証でメッセージの認証および %4 の %3 で %2 bitで %1 を使用して暗号化されます。

en: Site Information
ja: サイト情報

en: It is your first time visiting this site.
ja: このサイトは初めて訪れました。

en: You just visited this site.
    Your first visit was on %1.
ja: このサイトを以前に訪問しました。
    最初の訪問は %1 でした。

en: Type here to search your bookmarks, history and the web...
ja: キーワードを入力してブックマークや履歴、ウェブを検索...

en: Paste && Go
ja: ペーストして閲覧

en: Paste && Search
ja: ペーストして検索

en: List all links with KGet
ja: KGet のすべてのリンクを表示

en: List all available RSS feeds
ja: 利用可能な RSS フィードをすべて表示

en: Add search engine
ja: サーチエンジンの登録

en: AdBlock is enabled on this site
ja: このサイトに AdBlock を適用する

en: AdBlock is not enabled on this site
ja: このサイトの AdBlock を無効にする

en: This site does not contain SSL information.
ja: このサイトは SSL 情報を含みません。

en: Edit Bookmark
ja: ブックマークを編集

en: Remove from Favorites
ja: お気に入りから削除

en: Add to Favorites
ja: お気に入りに追加

[ctx: Browse a website]
en: Browse
ja: ブラウズ

[ctx: describe UA platform, eg: firefox 3.1 "on Windows XP"]
en:  on %1 %2
ja:  の %1 %2

en: Browser Identification
ja: ブラウザ識別

[ctx: @title:window]
en: User Agent Settings
ja: ユーザエージェント設定

[ctx: Default rekonq user agent]
en: Default
ja: 標準

en: Other
ja: その他

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sitePolicyTreeWidget)
en: Identification
ja: 識別

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteAllButton)
en: Delete All
ja: 全て削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
ja: 説明:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, descriptionLineEdit)
en: (optional)
ja: (オプション)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Create Application shortcuts in:
ja: アプリケーションショートカットの作成:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_createDesktopAppShortcut)
en: Desktop
ja: デスクトップ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_createMenuAppShortcut)
en: Application Menu
ja: アプリケーションメニュー

en: Load Plugin
ja: プラグインを読み込む

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Blocked by ad filter
ja: 広告フィルターでブロック

en: Please open up the webpage you want to add as favorite
ja: お気に入りに追加したいウェブページを開いてください

en: Set to This Page
ja: このページに設定する

en: You cannot add this webpage as favorite
ja: このウェブサイトをお気に入りに追加することはできません

en: Page is loading...
ja: ページを読み込み中...

[ctx: @info]
en: rekonq does not know how to handle this protocol: %1
ja: rekonq はこのプロコルに対応していません: %1

[ctx: %1=an URL]
en: <h2>Index of %1</h2>
ja: <h2>%1 のインデックス</h2>

en: Up to higher level directory
ja: 上のディレクトリに移動

en: Name
ja: 名前

en: Size
ja: サイズ

en: Last Modified
ja: 最終更新日時

en: You do not have a default search engine set. Without it, rekonq will not show proper URL suggestions.
ja: デフォルトのサーチエンジンが設定されていないので URL が表示できません。

en: Set it
ja: 設定

en: Ignore
ja: 無視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h2>Certificate Information</h2>
ja: <h2>証明書の情報</h2>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Certificate Chain:
ja: 証明書の階層構造:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: <h4>Issued To:</h4>
ja: <h4>発行先:</h4>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Common Name (CN):
ja: コモンネーム (CN):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Organization (O):
ja: 組織の法律上の英文名称 (O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Organizational Unit (OU):
ja: 組織の部署名 (OU):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Serial Number:
ja: シリアル番号:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: <h4>Issued By:</h4>
ja: <h4>発行元:</h4>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: <h4>Validity Period:</h4>
ja: <h4>有効期間:</h4>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Issued on:
ja: 発行:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Expires on:
ja: 有効期限:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: <h4>Digests:</h4>
ja: <h4>ダイジェスト:</h4>

en: Rekonq SSL Information
ja: rekonq の SSL 情報

en: Export
ja: エクスポート

en: The certificate is valid
ja: 証明書は有効です

en: The certificate for this site is not valid for the following reasons:
ja: このサイトの証明書は以下の理由にあてはまりません:

en: Remember
ja: 記憶する

en: Never for This Site
ja: このサイトでは記憶しない

en: Not Now
ja: 今回は記憶しない

en: Do you want rekonq to remember the password on %1?
ja: %1 で使用するパスワードを rekonq に記憶させますか？

en: Are you sure you want to send your data again?
ja: 再度データを送信してもいいですか？

en: Resend form data
ja: フォームデータを再送信する

en: No service can handle this file.
ja: このファイルに対応したサービスはありません。

en: rekonq cannot properly handle this, sorry
ja: rekonq はこの形式を取り扱うことができません。

en: There was a problem while loading the page
ja: ウェブページを読み込む際に問題が発生しました。

en: Network is not available
ja: ネットワークに接続していません。

en: Maybe you are having problems with your network settings.<br />Try checking your <a href="%1">network connections</a>, your <a href="%2">proxy settings</a> and your <a href="%3">firewall</a>.<br /><br />Then <a href="%4">try again</a>.<br />
ja: あなたのネットワークの設定に問題があるかもしれません。<br /><br />あなたの <a href="%1">ネットワーク接続</a> をチェックしてみてください。 あなたの <a href="%2">Proxy の設定</a> や <a href="%3">ファイアーウォール</a> の設定も確認してみてください。<br /><br />そして <a href="%4">再実行</a>してみてください。<br />

en: Oops... Proxy problems!
ja: Proxy に問題があります

en: It seems you are having problems with your <a href="%1">proxy settings</a>. Try checking them, <br /><br />then <a href="%2">try again</a>.<br />
ja: あなたの <a href="%1">Proxy の設定</a> に問題があると思われます。 <br /><br />その原因を確認し <a href="%2">再実行</a> してください。<br />

en: Oops! Cannot load <em>%1</em>
ja: <h1>rekonq がロードできません <em>%1</em></h1>

en: Ask your default search engine about: <a href="%1">search with %2</a>.<br />
ja: あなたのデフォルト検索エンジン: <a href="%1">%2 と検索</a>.<br />

en: You do not have a default search engine set. We will not suggest you one.
ja: デフォルトの検索エンジンが設定されていません。

en: Consult a cached snapshot of the site: try checking the <a href="%1">Wayback Machine</a> or the <a href="%2">Google Cache</a>.
ja:  サイトのキャッシュされたスナップショット: <a href="%1">Wayback Machine</a> もしくは <a href="%2">Google Cache</a> を確認してください。

en: <a href='%1'>Try Again</a>
ja: <a href='%1'>再度試す</a>

en: It seems rekonq was not closed properly. Do you want to restore the last saved session?
ja: rekons が正常終了しませんでした。最後に保存されたセッションをもとに戻しますか？

en: Maximum zoom reached: %1%
ja: 最大ズーム: %1%

en: Minimum zoom reached: %1%
ja: 最小ズーム: %1%

en: Default zoom: %1%
ja: 標準ズーム: %1%

en: Zooming: %1%
ja: ズーム: %1%

en: No suggestions for %1
ja: %1 サジェストがありません

en: Add to Dictionary
ja: 辞書に登録

en: Share page URL
ja: URL をシェア

en: Current Frame
ja: 現在のフレーム

en: Print Frame
ja: フレームを印刷

en: List All Links
ja: すべてのリンクを表示

en: Share link
ja: リンクをシェア

en: Open in New &Tab
ja: 新しいタブで開く(&T)

en: Open in New &Window
ja: 新しいウィンドウで開く(&W)

en: Open in Private &Window
ja: プライベートウィンドウを開く(&W)

en: Open &Here
ja: ここで開く(&H)

en: Save Link...
ja: リンクを保存...

en: Save Link
ja: リンクを保存

en: Share image link
ja: イメージリンクをシェア

en: &View Image
ja: 画像を表示(&V)

en: Save image as...
ja: 画像を保存...

en: &Copy Image Location
ja: 画像の場所をコピー(&C)

en: Block image
ja: イメージをブロック

en: Share selected text
ja: 共有テキストを選択

en: Copy Text
ja: テキストをコピー

en: Copy
ja: コピー

en: Open '%1' in New Tab
ja: '%1' を新しいタブで開く

en: Open '%1' in New Window
ja: '%1' を新しいウィンドウで開く

[ctx: Search selected text with the default search engine]
en: Search with %1
ja: 検索 %1

[ctx: @title:menu]
en: Search
ja: 検索

[ctx: @item:inmenu Search, %1 = search engine]
en: With %1
ja: と %1

en: On Current Page
ja: 現在のページに設定

en: &Bookmark link
ja: このページをブックマーク(&B)

en: Exit FullScreen Mode
ja: フルスクリーンを終了

en: &Match case
ja: 大文字/小文字を区別(&M)

en: &Highlight all
ja: 全てを強調表示(&H)

en: Find:
ja: 検索:

en: &Next
ja: 次を検索(&N)

en: &Previous
ja: 前を検索(&P)

note: i18n: ectx: Menu (openMenu)
en: &Open
ja: 開く(&O)

note: i18n: ectx: Menu (zoomMenu)
en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

note: i18n: ectx: Menu (toolsMenu) i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (panelsMenu)
en: &Panels
ja: パネル(&P)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ja: 閲覧(&G)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Location Bar
ja: ロケーションバー

en: &New Window
ja: 新しいウィンドウ(&N)

en: Configure Main ToolBar
ja: メインツールバー設定

en: Bookmarks Toolbar
ja: ブックマークツールバー

en: Downloads page
ja: ダウンロードページ

en: History page
ja: 履歴ページ

en: Bookmarks page
ja: ブックマークページ

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: Open Location
ja: 場所を開く

en: &Manage Sessions
ja: セッション管理(&M)

en: View Page S&ource
ja: ページのソース(&o)

en: New Private Window
ja: 新しいプライベートウィンドウ

en: Clear Private Data...
ja: プライベートデータの削除...

en: Set Editable
ja: 編集設定

en: Create application shortcut
ja: アプリケーションショートカットの作成

en: &Inspect
ja: インスペクター(&I)

en: Stop loading the current page
ja: 現在のページの読み込みを停止

en: Stop
ja: 停止

en: Reload the current page
ja: 現在のページを再読み込み

en: Go
ja: 閲覧

en: *.html *.htm *.svg *.png *.gif *.svgz|Web Resources (*.html *.htm *.svg *.png *.gif *.svgz)
    *.*|All files (*.*)
ja: *.html *.htm *.svg *.png *.gif *.svgz| ウェブリソース(*.html *.htm *.svg *.png *.gif *.svgz)
    *.*|すべてのファイル (*.*)

en: Open Web Resource
ja: ウェブリソースを開く

en: web window
ja: ウェブウィンドウ

en: tab window
ja: タブウィンドウ
